Karol Zimnoch

BEZPŁATNA pomoc w uzyskaniu kredytu hipotecznego.

• weryfikacja zdolności kredytowej
• 15 banków w jednym miejscu
• analiza umów kredytowych
• nadzór nad procesem kredytowym

• weryfikacja zdolności kredytowej • 15 banków w jednym miejscu • analiza umów kredytowych • nadzór nad procesem kredytowym

• weryfikacja zdolności kredytowej • 15 banków w jednym miejscu • analiza umów kredytowych
• nadzór nad procesem kredytowym

Karol Zimnoch

Białystok
Warszawa
Online

Biorąc kredyt hipoteczny, powinieneś wiedzieć co to jest WIBOR

Co to jest WIBOR?

Najprościej rzecz ujmując, jest to cena po jakiej banki pożyczają sobie nawzajem pieniądze. Dla przykładu:  bank A, mający nadwyżkę 100 mln. zł zastanawia się nad tym, gdzie ją ulokować. Może te pieniądze przeznaczyć np. na akcję kredytową lub położyć na “lokacie” w innym banku komercyjnym lub w NBP.  Może zatem znaleźć się bank B, który chciałby pozyskać dodatkowy depozyt i przekazuje do banku A informację, że chętnie te pieniądze przyjmie płacąc określone odsetki za lokatę na 1 dzień, 1 miesiąc, 3 miesiące, 6 miesięcy, 12 miesięcy itd. Średnia tych oprocentowań lokat na rynku międzybankowym, to jest właśnie WIBOR.
Z tego też powodu, rozmawiając o kredytach hipotecznych, możemy spotkać się z różnymi stawkami, przede wszystkim WIBOR 3M i WIBOR 6M

Jaki wpływ ma na Ciebie WIBOR 3M lub WIBOR 6M?

Oprocentowanie większości kredytów hipotecznych składa się z dwóch części, tj. marży i WIBORu. Marża jest stała w całym okresie kredytowania i jeżeli raz zostanie wpisana do umowy kredytowej, to na pewno nie zostanie ona zmieniona, pod warunkiem spełnienia przez Ciebie wszystkich warunków z umowy. WIBOR natomiast jest stawką zmienną i w zależności od tego czy jest to WIBOR 3M czy WIBOR 6M, to może zmienić się co 3 lub 6 miesięcy, choć nie musi.  Wzrost lub spadek WIBORu powoduje wzrost lub spadek raty Twojego kredytu hipotecznego.

Czy WIBOR wzrośnie i co się wtedy stanie z Twoim kredytem hipotecznym?

Oczywiście, że WIBOR wzrośnie, tylko nikt nie wie kiedy:) Jeżeli jakiś analityk w tlewizji powie, że wie ile będzie wynosiła jego wartość za rok, to delikatnie pisząc, mija się z prawdą. Myślę jednak, że jeżeli zdecydujesz się na długoterminowy kredyt  hipoteczny, np. 15-letni, to jesteś w stanie z dużą dozą prawdoyodoieństwa założyć, że WIBOR kiedyś wzrośnie, co spowoduje wzrost oprocentowania, a w konsekwencji wzrost rat.

Kiedy WIBOR rośnie, a kiedy spada?

Bezpośredni wpływ na ruchy WIBORu mają decyzje Rady Polityki Pieniężnej (RPP), która określa poziom stóp procentowych w Narodowym Banku Polskim. W wielkim uproszczeniu możemy napisać, że stopa referencyjna NBP jest oprocentowaniem depozytu złożonego przez bank w NBP. Teoretycznie, NBP jest najbezpieczniejszym miejscem w Polsce, więc jeżeli bank A ma złożyć depozyt w banku B (teoretycznie mniej bezpiecznym niż NBP), to musi uzyskać z tego tytułu wyższe odsetki. Dlatego, jeżeli RPP podniesie stopy procentowe, to wzrośnie WIBOR. Jeżeli stopa referencyjna NBP spadnie, to WIBOR również będzie spadał i na odwrót.

W jaki sposób bank liczy zdolność kredytową?

Zasad, według których banki liczą zdolność kredytową jest kilka. Opowiadam o nich w załączonym filmie

Wszystko o wkładzie własnym

Jaki jest wymagany minimalny wkład własny? 10% czy może 20%? A jaki wkład byłby najlepszy? O tym się dowiesz z poniższego filmu.

Co z remontem/wykończeniem? Czy możemy je skredytować?

Zastanawiasz się czy biorąc kredyt na zakup nieruchomości możesz otrzymać również pieniądze na remont lub wykończenie? Ten film jest dla Ciebie:)

Czy z umową o pracę jest łatwiej o kredyt? Czas nieokreślony, a określony.

W tym filmie opowiadam, jak banki podchodzą do umowy o pracę na czas nieokreślony lub określony, przy kredycie hipoteczny.