Biorąc kredyt hipoteczny, powinieneś wiedzieć co to jest WIBOR

Co to jest WIBOR?

Najprościej rzecz ujmując, jest to cena po jakiej banki pożyczają sobie nawzajem pieniądze. Dla przykładu:  bank A, mający nadwyżkę 100 mln. zł zastanawia się nad tym, gdzie ją ulokować. Może te pieniądze przeznaczyć np. na akcję kredytową lub położyć na “lokacie” w innym banku komercyjnym lub w NBP.  Może zatem znaleźć się bank B, który chciałby pozyskać dodatkowy depozyt i przekazuje do banku A informację, że chętnie te pieniądze przyjmie płacąc określone odsetki za lokatę na 1 dzień, 1 miesiąc, 3 miesiące, 6 miesięcy, 12 miesięcy itd. Średnia tych oprocentowań lokat na rynku międzybankowym, to jest właśnie WIBOR.
Z tego też powodu, rozmawiając o kredytach hipotecznych, możemy spotkać się z różnymi stawkami, przede wszystkim WIBOR 3M i WIBOR 6M

Jaki wpływ ma na Ciebie WIBOR 3M lub WIBOR 6M?

Oprocentowanie większości kredytów hipotecznych składa się z dwóch części, tj. marży i WIBORu. Marża jest stała w całym okresie kredytowania i jeżeli raz zostanie wpisana do umowy kredytowej, to na pewno nie zostanie ona zmieniona, pod warunkiem spełnienia przez Ciebie wszystkich warunków z umowy. WIBOR natomiast jest stawką zmienną i w zależności od tego czy jest to WIBOR 3M czy WIBOR 6M, to może zmienić się co 3 lub 6 miesięcy, choć nie musi.  Wzrost lub spadek WIBORu powoduje wzrost lub spadek raty Twojego kredytu hipotecznego.

Czy WIBOR wzrośnie i co się wtedy stanie z Twoim kredytem hipotecznym?

Oczywiście, że WIBOR wzrośnie, tylko nikt nie wie kiedy:) Jeżeli jakiś analityk w tlewizji powie, że wie ile będzie wynosiła jego wartość za rok, to delikatnie pisząc, mija się z prawdą. Myślę jednak, że jeżeli zdecydujesz się na długoterminowy kredyt  hipoteczny, np. 15-letni, to jesteś w stanie z dużą dozą prawdoyodoieństwa założyć, że WIBOR kiedyś wzrośnie, co spowoduje wzrost oprocentowania, a w konsekwencji wzrost rat.

Kiedy WIBOR rośnie, a kiedy spada?

Bezpośredni wpływ na ruchy WIBORu mają decyzje Rady Polityki Pieniężnej (RPP), która określa poziom stóp procentowych w Narodowym Banku Polskim. W wielkim uproszczeniu możemy napisać, że stopa referencyjna NBP jest oprocentowaniem depozytu złożonego przez bank w NBP. Teoretycznie, NBP jest najbezpieczniejszym miejscem w Polsce, więc jeżeli bank A ma złożyć depozyt w banku B (teoretycznie mniej bezpiecznym niż NBP), to musi uzyskać z tego tytułu wyższe odsetki. Dlatego, jeżeli RPP podniesie stopy procentowe, to wzrośnie WIBOR. Jeżeli stopa referencyjna NBP spadnie, to WIBOR również będzie spadał i na odwrót.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące kredytu hipotecznego ze zmiennym oprocentowaniem, to zapraszam serdecznie do kontaktu telefonicznego lub mailowego:)

Dołącz do Grupy na FB

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami o nowym programie #naStart, przydatnymi wskazówkami na temat kredytów hipotecznych lub masz dodatkowe pytania to zapraszamy do dołączenia do naszej prywatnej grupy na fb.

Uwaga!
Jeżeli nie podejmiesz działania już teraz, rata
Twojego kredytu WZROŚNIE 3-krotnie
już za kilka miesięcy.

hurry up and grab these deals:

  • 50% OFF TVs
  • 40% OFF Stereos
  • 30% OFF Smartphones