Oprocentowanie Stałe - Kredyt Hipoteczny 2020
Dlaczego Wybrać Kredyt Hipoteczny Ze Stałym Oprocentowaniem?
W kredytach hipotecznych występują dwa rodzaje oprocentowań: oprocentowanie stałe i oprocentowanie zmienne. Zacznijmy od tego, że aktualnie większość kredytów mieszkaniowych oprocentowanych jest stopą zmienną (jest to suma stałej marży i zmiennego WIBORu). Najważniejszą konsekwencją tego faktu jest możliwość zmiany raty i kosztu całkowitego kredytu hipotecznego. Z tego właśnie powodu, w umowach kredytowych występują zapisy typu:
“koszt całkowity kredytu na dzień zawarcia umowy wynosi (…)“. Zatem ani Ty jako klient, ani bank, nie znacie ostatecznych kosztów odsetkowych.
Jakie ryzyko powoduj dla Ciebie zmienne oprocentowanie kredytu hipotecznego?
Załóżmy, że zaciągasz dzisiaj kredyt 300 tys. zł, na zmiennym oprocentowaniu wynoszącym 3,7% na okres 20 lat. Rata równa powinna zatem wynieść ok. 1 771 zł/mc, gdzie ta kwota stanowi bardzo duże obciążenie dla Twojego portfela. Przyjmijmy, że spłacasz ten kredyt już 5 lat i w tym szóstym roku oprocentowanie wzrasta do 6,70%. Możliwe? No pewnie. Rata wówczas wzrośnie do jakichś 2 272 zł/mc. W tym właśnie miejscu musisz zadać sobie pytanie: „czy już się przewracam, czy nie”? Spokojnie, jest rada na te ryzyko..
Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem, jest odpowiedzią na Twoje obawy
Kilka banków w tej chwili proponuje swoim klientom oprocentowanie stałe na 5 lat. Tak wiem, nie jest to sytuacja idealna, bo fajnie byłoby mieć w swoim kredycie hipotecznym oprocentowanie stałe w całym okresie kredytowania, ale aktualnie nie ma żadnego banku, który proponowałby takie rozwiązanie swoim klientom. Tak czy inaczej, przynajmniej tych pierwszych pięć lat jest pewnych, tzn. możesz ze 100% pewnością przewidzieć swoje raty w tym okresie.
Co się stanie z Twoim stałym oprocentowaniem po 5 latach?
Po tym okresie bank zaproponuje Ci nowe stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego. Będziesz mieć wówczas dwie możliwości; albo zgodzisz się na tę propozycję, albo nie. Jeżeli bank przedstawi Ci ponownie korzystną ofertę i się zgodzisz, to wszystko będzie jasne i oczywiste. Twoja rata zostanie “zablokowana” na kolejnych 5 lat.
Jeżeli jednak ta oferta będzie słaba, to zdecydujesz o przejściu na oprocentowanie zmienne, ale na marży, która będzie dla Ciebie znana już na dzień złożenia wniosku kredytowego. Może nie jest to rozwiązanie idealne, ale zapewne bardziej bezpieczne niż kredyt hipotczny już od początku oprocentowany stopą zmienną.
Jak nie stracić na oprocentowaniu stałym, gdy spada WIBOR?
Bardzo często klienci zadają mi pytania, co w sytuacji gdy WIBOR spadnie, więc oprocentowania zmienne w kredytach hipotecznych również spadną i będą bardziej korzystne niż moje oprocentowanie stałe? Jak uchronić się przed taką stratą?
Możesz spróbować renegocjacji ze swoim bankiem, ale szczerze mówiąc będzie to bardzo trudne i prawdopodobieństwo pozytywnego zakończenia, raczej niskie.
Moim zdaniem rozwiązanie jest dość prozaiczne. Należy złożyć wniosek do innego banku o kredyt, którym zrefinansujesz swój aktualny kredyt. Czyli pisząc wprost, przenosisz swój kredyt hipoteczny do innego banku, który da Ci niższe oprocentowanie. Zawsze powtarzam moim klientom, że nie można się do banku przyzwyczajać, bo ten robi na nas biznes, a chodzi o to, żeby zrobił ten biznes jak najmniejszy:)