Ubezpieczenie pomostowe kredytu hipotecznego do czasu uzyskania wpisu hipoteki

Co to jest ubezpieczenie pomostowe?

Ubezpieczenie pomostowe jest to zabezpieczenie przejściowe dla banku, do czasu ustanowienia hipoteki w dziale IV księgi wieczystej.

Czy każdy bank będzie wymagał ubezpieczenia pomostowego? Jaki jest jego koszt?

Tak, każdy bank wymaga takiego ubezpieczenia. Zazwyczaj jest to koszt w okolicy 1% doliczanego do oprocentowania kredytu, na okres do ustanowienia hipoteki. Gdy już taki wpis pojawi się w dziale IV księgi wieczystej, bank obniża oprocentowanie.

Dlaczego banki stosują ubezpieczenie pomostowe?

W zdecydowanej większości umów o kredyt hipoteczny, warunkiem do uruchomienia kredytu jest jedynie złożenie w sądzie, w wydziale wieczystoksięgowym, wniosku o wpis hipoteki. Oznacza to, że bank wypłaca pieniądze jeszcze zanim będzie miał jakiekolwiek zabezpieczenie na nieruchomości. Gdybyś przestał spłacać kredyt jeszcze przed ustanowieniem hipoteki, to bank miałby duży problem. 

Czy można w jakiś sposób pominąć ubezpieczenie pomostowe?

Jest to jak najbardziej możliwe, poprzez ustanowienie hipoteki tymczasowej na innej nieruchomości. Taka opcja jest szczególnie przydatna w przypadku zakupu nieruchomości od dewelopera, gdzie okres budowlany będzie długotrwały, np. rok. W takim przypadku ponosiłbyś koszt ubezpieczenia przez kolejnych 12 miesięcy. Po kalkulacji, mogłoby się okazać, że warto byłoby ustanowić hipotekę na innej nieruchomości, którą posiadasz. Procedura nie jest nad wyraz skomplikowana, ale kilka formalności trzeba załatwić.

Dołącz do Grupy na FB

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami o nowym programie #naStart, przydatnymi wskazówkami na temat kredytów hipotecznych lub masz dodatkowe pytania to zapraszamy do dołączenia do naszej prywatnej grupy na fb.

Uwaga!
Jeżeli nie podejmiesz działania już teraz, rata
Twojego kredytu WZROŚNIE 3-krotnie
już za kilka miesięcy.

hurry up and grab these deals:

  • 50% OFF TVs
  • 40% OFF Stereos
  • 30% OFF Smartphones