Karol Zimnoch

Kredyt na budowę domu, a wkład własny

Kredyt na budowę domu, a wkład własny

Wiele osób zastanawia się, co może być stanowić wkład własny przy kredycie na budowę domu. Wkład własny na mieszkanie jest sprawą dość prostą i czujemy ją intuicyjnie. Przy budowie domu natomiast, pytań rodzi się dużo więcej, bo i materia jest trochę bardziej skomplikowana i dlatego w niniejszym artykule dokładnie omawiam te zagadnienie. 

O czym będzie ten artykuł?

  • Czy działka może stanowić wkład własny przy kredycie na budowę domu?
  • Wkład własny w gotówce,
  • Materiały na placu budowy, a wkład własny,
  • Transze przy kredycie na budowę,
  • Kosztorys przy kredycie na budowę domu,
  • Czy bank sprawdza faktury 

Czy działka może stanowić wkład własny przy kredycie na budowę domu?

No jasne. Na początku wyjaśnijmy sobie jedną bardzo istotną kwestię: dom nie jest nieruchomością. To działka stanowi nieruchomość gruntową zabudowaną lub nie. Czyli z punktu widzenia nieruchomościowego, nasz dom stanowi jedynie element, który zwiększa wartość działki. Ten grunt jednak, przed wybudowaniem również ma jakąś wartość i nie ma przeszkód, żeby jego wartość przyjąć jako wkład własny, szczególnie, że wprost zapisał to KNF w swojej rekomendacji S.
Aby jednak bank przy kredycie na budowę domu przyjął działkę jako wkład własny, należy poznać jej wartość, a wykonać operat szacunkowy sporządzany przez rzeczoznawcę majątkowego

Ubezpieczenie nieruchomości

Każdy bank zawsze będzie wymagał od Ciebie zawarcia umowy na ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych. Pytanie tylko, czy wziąć takie ubezpieczenie za pośrednictwem banku, czy może na wolnym rynku? Oczywiście zależy to od różnicy w cenie. Cóż, czasem nie mamy wyboru, bo bank mówi – dam Ci dobre oprocentowanie, jeżeli ubezpieczenie weźmiesz u mnie. Wówczas najczęściej nie ma nad czym się zastanawiać i warto wykupić polisę w banku. Czasem nawet bez takiej obniżki, warto ubezpieczyć się w banku, bo różnica w cenach między tym bankowym, a rynkowym ubezpieczeniem jest znikoma. Wówczas szkoda czasu na bieganie między ubezpieczycielem, a bankiem i wygodniej jest wszystko załatwić w jednym miejscu. Wybór oczywiście należy do Ciebie:)

W jaki sposób bank liczy zdolność kredytową?

Zasad, według których banki liczą zdolność kredytową jest kilka. Opowiadam o nich w załączonym filmie

Wszystko o wkładzie własnym

Jaki jest wymagany minimalny wkład własny? 10% czy może 20%? A jaki wkład byłby najlepszy? O tym się dowiesz z poniższego filmu.

Co z remontem/wykończeniem? Czy możemy je skredytować?

Zastanawiasz się czy biorąc kredyt na zakup nieruchomości możesz otrzymać również pieniądze na remont lub wykończenie? Ten film jest dla Ciebie:)

Czy z umową o pracę jest łatwiej o kredyt? Czas nieokreślony, a określony.

W tym filmie opowiadam, jak banki podchodzą do umowy o pracę na czas nieokreślony lub określony, przy kredycie hipoteczny.